עברית  |  Русский  |  English  |  
דגמי מחולל נייד  |  סיפאפ, מסיכות סיפאפ וציוד סיפאפ  |  להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 

נפיחות ברגל ונפיחות בזרוע הנם סימפטומים אשר עלולים להתרחש כתוצאה ממצב קליני וגם שלא ממצב קליני כגון עמידה ממושכת, הריון, פקקת ורידים עמוקה, אי ספיקה ורידית וכן כתוצאה מלימפאדמה.

המצב הנפוץ ביותר הנו נפיחות או EDEMA /אדמה בגפיים.


קיימים מספר מצבים אשר באים לידי ביטוי בבצקת ברגליים או נפיחות ברגליים:

דליות או התרחבות של הורידים של מערכת הורידים החיצונית, מתרחשים כאשר השסתום בדופן כלי הדם או הוריד , נחלש וכתוצאה מכך הדם נעצר. תופעה זו מובילה לבעיות בתנועה ובסירקולצית הדם הורידי ולהיווצרות של בצקת ברגליים, בבצקת בידיים ולתופעת נפיחות ואדמה (edema) .

מקובל להעריך כי הריון מהווה גורם מסייע לעלייה בשכיחות הארועים של דליות והתרחבות ורידים (Varicose veins)  בנשים , אשר יכול להוביל לאי ספיקה ורידית או החזר ורידי לקוי ולנפיחות ובצקות ברגליים.


התסמין הנפוץ ביותר במקרים של דליות ותופעת בצקת ברגליים הנו הכאב הניכר המורגש וכן ההתכוצויות והעויתות , חוסר התחושה, העיקצוץ, הרגליים עשויות לחוש כבדות , מכאיבות ועשויות להראות לא אסתטיות.

חוסר נוחות ברגליים  ובצקות ברגליים משויכות בדרך כלל להפרעות ורידיות כרוניות (עימדון ורידי כרוני) ואי ספיקה ורידית כרונית ומטופלות באמצעות גרבי לחץ.

תסמונת בתר קרישתית או Post Thrombotic Syndrome המאופינת בתסמונת כרונית של סמפטומים קליניים הכוללים כאב, נפיחות , פרסתזיה (תחושות של עקצוץ ונימול), היווצרות כיבים בגפה הפגועה ובעקבותם פקקת ורידים עמוקה (DVT). 

תסמונת בתר קרישתית בגפיים העליונות משפיעה באופן שלילי על איכות החיים. הסמפטומים כוללים נפיחות ובצקת בזרוע, כבדות ועייפות בעת מאמץ.


נפיחות בזרוע הנה תסמין ידוע במקרים של לימפאדמה לאחר ניתוח כריתת שד, סיבוך נפוץ לאחר טיפול בקרצינומה בשד. הנפיחות מהווה הצטברות לא תקינה של חלבוני רקמה, EDEMA או נפיחות וכן דלקת כרונית בקצות הגפה. מטופלות עלולות לסבול מכאב, תפקוד מוגבל בגפיים וכן ממגוון בעיות חברתיות ופסיכולוגיות עקב כך.

טיפולים להקטנת נפח והצרת היקפים

טיפולים להפחתת בצקת כוללים התערבות שיקומית כגון הרמת הגפה,עיסוי וכן לחץ חיצוני (קומפרסיה) המבוצעת באמצעות שרוול או מכנס או ג'קט ובאמצעות משאבות חכמות המספקות לחץ לסירוגין.

הטיפול בדליות או Varicose Veins מתחלק בדרך כלל לשלוש קבוצות עיקריות: ניתוח, טיפולים תרופתיים וטיפולים שאינם תרופתיים.  טיפולים  בנפיחות ברגל מורכבים בעיקר מהפחתת התסמינים מאשר ריפוי ועושים שימוש בגישות תרופתיות ולא תרופתיות.


ישנם עדויות מוצקות המראות כי גרבי לחץ אלסטיות מפחיתות את סיכויי ההיארעות של PTS או Post Thrombotic Syndrome, בעברית- תסמונת בתר-קרישתית. תסמונת בתר-קרישתית הנה סיבוך טווח ארוך לפקקת ורידים עמוקה או DVT.
גרבי לחץ אלסטיות בעלי כוח דחיסה או לחץ של 20-50 מ"מ כספית מפחיתות בצקת ומשפרות סמפטומים של תסמונת בתר-קרישתית.

 
לייבסיטי - בניית אתרים